Scenograf na zakupach

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że antykwariaty są fascynującymi miejscami nie tylko dla kolekcjonerów antyków, marszandów czy osób, które lubią otaczać się szeroko rozumianymi starociami. To również świetne miejsce do poszukiwań dla scenografów teatralnych oraz filmowych.

Nierzadko okazuje się, że antykwariat jest prawdziwą kopalnią rekwizytów, których można użyć w czasie przedstawienia i na stałe włączyć do zestawu scenografii jaki znajduje się do dyspozycji teatru. Czasami też pojedynczy przedmiot może być punktem wyjścia do stworzenia replik, które będą później wykorzystywane na teatralnych deskach.

Nie zawsze bowiem opłaca się używać oryginalnego przedmiotu, nawet jeśli spełnia on wszystkie wymogi postawione przez dekoratora. Jest to ryzykowne, bo w czasie prób rzecz może się uszkodzić lub zagubić, a zdobycie kolejnego egzemplarza może okazać się niewykonalne.

Dlatego lepiej zachować oryginał jako matrycę, a na jej bazie przygotowywać kopie. Fachowcy doskonale wiedzą, jak sobie z takim zadaniem poradzić.

www.zbigniewpreisner.pl