Rola księgowego w firmie

www.autoamatorfrance.pl
  • Księgowość i księgowy

W każdej firmie, niezależnie od branży pracują ludzie, którzy są odpowiedzialni za swoje stanowisko pracy i obowiązki, jakie ono obejmuje. Nie mniej ważnym zawodem jest księgowość, o której słyszał pewnie każdy, choć nie jest to najłatwiejszy termin, odnoszący się raczej do alfabetu ekonomicznego. Osoba jest niezmiernie ważna w zatrudnieniu niemal w każdej firmie, która dysponuje konkretnym majątkiem. Na pierwsze skojarzenie – zajmuje się wszelkimi wpływami i wypływami finansowymi, które obiegają całą działalność. Stwierdzenie to jest słuszne, choć można je pogłębić o kilka ważnych aspektów. Często księgowa jest kojarzona z wysokimi stanowiskami, ponieważ jej zawód wymaga konieczność wglądu do najważniejszych dokumentów firmy, związanych z finansami. Ujmując księgowość w bardziej skonkretyzowanym pojęciu jest to przedmiot, zajmujący się stałym gromadzeniem, dokładnym przechowywaniem i doświadczonym użyciem konkretnych informacje w danych celach.

  • Księgowość w ujęciu rachunkowości

Nie da się zaprzeczyć, że księgowość należy do działu rachunkowości i ekonomii. A to wszystko dlatego, że czynności za które odpowiada są szczegółowo związane z rozliczeniami finansowymi. Mogą to być: prowadzenie ksiąg finansowych, gromadzenie dochodów, rozliczanie pit-ów, kontrola wpływów i wypłat. Księgowość jest więc dziedziną, która tworzy swojego rodzaju obraz zewnętrzny, zawierający wszelkie elementy poświęcone liczbom (majątkom) firmy.

  • Praca księgowego

O ile można zdawać sobie sprawę czym w firmie zajmuje się marketing, produkcja i sprzedaż – to księgowy jest osobą o której ciężko coś powiedzieć. Warto zastanowić się, gdzie osoby z takim wykształceniem znajdują więc pracę. Bowiem okazuje się, że w firmach i organizacjach o wielu dziedzinach.

Niezależnie od wielkości, prowadzonej branży, rozgraniczenia na działanie krajowe, czy zagraniczne – księgowy potrzebny jest wszędzie. Podobnie jest w organizacjach takich jak: szkoła, szpitale, wszelkie stowarzyszenia i instytucje. Okazuje się zatem, że jest to wybór pracy z przyszłością – skoro jest takie zapotrzebowanie na ludzi z doświadczeniem w tym kierunku. Taka jest też prawda, obecnie w technikach o profilu ekonomicznym, otwierane zostają klasy, które mocno traktują o tej dziedzinie. Nie wspominając już o uniwersytetach ekonomicznych, szkołach bankowych, czy nawet kursach.

  • Obowiązki pracownika w księgowości

Pracownik księgowości ma bardzo rozległe obowiązki. Do nich należą m.

in.: prowadzenie ewidencji rachunkowości danej jednostki lub kilku (jeśli księgowy ma swoje biuro rachunkowe), dysponowanie środkami pieniężnymi (kontrolowanie, gromadzenie i przechowywanie oraz podejmowanie decyzji wydatków, zgodnie z założeniami zarządu), gromadzenie wszelkich dokumentów, związanych z finansami firmy, a także ich stałe kompletowanie i sprawdzanie poprawności, a ponad to: prowadzenie ksiąg rachunkowych, sporządzanie odpowiednich, cyklicznych raportów oraz pisanie odpowiedniej dokumentacji.

http://holo.pl https://www.pharos.pl/